Dzisiaj: 2024-05-23, imieniny: Emilia, Iwona

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > Propozycje biblioteki

Propozycje biblioteki

W czerwcu Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Szczebrzeszynie proponuje Państwu dwie nowości książkowe.
“Droga” McCarthyego to książka niezwykła, opowiedziana w niej historia to wędrówka ojca i syna. Gdzie wędrują?, dokąd, dlaczego? Jedynie co wiadomo, to to, że ze światem takim, jakim go do tej pory znaliśmy, stało się coś tajemniczego (do końca nie wiadomo co dokładnie). Pewny jest tylko rozmiar tej zmiany. Świat umarł, pogrążając się w popiele i mordzie. Kto tego dokonał? Czy sami ludzie sprowadzili na siebie taki los, czy też wydarzyło się coś nieoczekiwanego i katastrofalnego w skutkach? Nie wiadomo, a czytelnik zostaje z mnóstwem pytań. McCarthy wymaga od odbiorcy dużej wyobraźni.
W tym dziwnym świecie idą razem ojciec i syn ramię w ramię pchając swój wózek z niewielkimi zapasami. Zmierzają na południe ku wybrzeżu, by nie zamarznąć pośród opadów popielatego śniegu. Pozostanie na miejscu to śmierć.
“Droga” uderza. Nie tylko surowym opisem zniszczonego i zapomnianego przez Boga (a może przede wszystkim przez samych ludzi?) świata, ale emocjami, które towarzyszą od pierwszych kroków, które stawiamy wraz z dwójką bohaterów.


Drugą proponowaną nowością jest książka Normana Daviesa”Zaginione królestwa”.
Autor zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim.
Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów?
” Zaginione królestwa” to dzieło obalające nasze wyobrażenie o historii.

Zapraszamy

MGBP w Szczebrzeszynie
drukuj

Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.