Dzisiaj: 2024-04-22, imieniny: Kazimierz, Łukasz

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > Festiwal „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego” 8 -16 sierpnia 2015 r.

Festiwal „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego” 8 -16 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy do Szczebrzeszyna

W dniach 8–16 sierpnia 2015 roku w Szczebrzeszynie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego”, czyli otwartej wakacyjnej imprezy prowadzonej w swobodnej formie spotkań wokół języka polskiego i polskiej literatury.

Ideą festiwalu jest stworzenie nowoczesnego, cyklicznego wydarzenia kulturalnego. Latem w Szczebrzeszynie będzie można spotkać wybitne osobowości kultury: językoznawców, pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i artystów. Odbędą się warsztaty i dyskusje, gry i zabawy językowo-literackie, kiermasz książki, spotkania autorskie, spektakle teatralne, koncerty i wieczory poezji. W programie znajdą coś dla siebie odbiorcy w każdym wieku, mieszkańcy miasta i okolic oraz turyści.

 

Spot reklamowy festiwalu

 

Położenie Szczebrzeszyna, jego wielokulturowa historia i nazwa na trwałe zapisana w historii polskiej literatury, stanowią potencjał, który warto wykorzystać. Festiwal „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego” stanowi część długofalowej strategii rozwoju Zachodniego Roztocza pt. „Miasto Kultura Rozwój”, stworzonej przez grupę reprezentantów lokalnych i ogólnopolskich kadr kultury, oświaty i biznesu.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Czułego Barbarzyńcy we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury i sztuki, szkołami, fundacjami oraz przedstawicielami środowisk twórczych. Festiwal otrzymał dofinansowanie i patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Starosty Powiatowego w Zamościu oraz Gminy i Miasta Szczebrzeszyn.

Patronatem honorowym Festiwal objął Marszałek Województwa Lubelskiego.

Głównym patronem wydarzenia jest TVP Kultura.  Patronatem medialnym Festiwal objęły także Polskie Radio, portal wp.pl, miesięcznik Warsaw Insider, radio Tok FM oraz media lokalne.

Mecenasami pierwszej edycji Festiwalu „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego” są Alior Bank, PKP LHS, Trimex, Sokołów oraz Media Markt.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Wejściówki na spektakle i koncerty będzie można odbierać od 8.08.15 w plenerowym biurze organizatora na terenie Miasteczka Festiwalowego lub w Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

 

Organizatorzy

Fundacja Czułego Barbarzyńcy

www.stolicajezykapolskiego.pl
www.facebook.com/FestiwalSzczebrzeszyn

 

W pierwszej edycji Festiwalu Szczebrzeszyn udział wezmą:

Marek Bieńczyk

Katarzyna Bonda

prof. Jerzy Bralczyk

Mariusz Czubaj

Paweł Grunert

dr Agata Hącia

Anna Janko

Grzegorz Kasdepke

Stanisław Kasprzysiak

dr hab. Katarzyna Kłosińska

Marek Kochan

Michał Komar

Maja Komorowska

Andrzej Kotański

prof. dr hab.

Piotr Krasny

Ryszard Krynicki

Karim Martusewicz

Abel Murcia Soriano

Wiesław Myśliwski

Grażyna Plebanek

Eustachy Rylski

Dominika Słowik

Jerzy Sosnowski

Marek Straszewski

Ziemowit Szczerek

Agnieszka Taborska

Mariusz Urbanek

Józef Wilkoń

dr Bogusław Wróblewski

Michał Zabłocki

Adam Zamoyski

Jakub Żulczyk

Layout 1 Layout 1 Layout 1

drukuj

Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.