Dzisiaj: 2024-04-22, imieniny: Kazimierz, Łukasz

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > delegacja marszu żywych w szczebrzeszynie

delegacja marszu żywych w szczebrzeszynie

W poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady 1940-1945 Auschwitz-Birkenau odbył  się 26. Marsz Żywych.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, odwiedzają miejsca zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w święto Jom Ha-Szoa jest kulminacją projektu.

Jego uczestnicy przeszli  trzykilometrową trasę spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Główna ceremonia odbyła się przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.

 

We wtorek, 25 kwietnia br. 300- osobowa delegacja Marszu Żywych uczestniczyła w uroczystości symbolicznego dopisania ostatnich liter Tory dla Synagogi w Montrealu. Litery dopisywały między innymi osoby, które przeżyły Holocaust. Torę ufundował mieszkający w Kanadzie Jack Dym, którego ojciec urodził się i mieszkał przed II wojną światową w Szczebrzeszynie. Stąd wybór tego miasta dla uczczenia pamięci przodków a także wszystkich pozostałych ofiar, zamordowanych przez nazistów.

 

Program uroczystości rozpoczął się od sprzątania kirkutu przez grupę młodzieży z Montrealu. Następnie na rynku  w Szczebrzeszynie rozpoczęły się główne uroczystości, w których wzięli udział m.in. wspomniany wcześniej Jack Dym, jego syn Michael, rabini: Jacobson, Pupko, a także Amy Brownstein, Lawrence Witt, Steven Altbaum – przewodniczący Marszu Żywych z Kanady.

Po uroczystościach na rynku, Tora została uroczyście złożona w dawnej synagodze, w szafie ołtarzowej Aron ha Kodesh, a następnie zostanie przekazana Gminie Żydowskiej w Montrealu.

drukuj


Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.