Dzisiaj: 2024-05-23, imieniny: Emilia, Iwona

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > „Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji” – projekt edukacyjny realizowany przez uczniów ze Szczebrzeszyna.

„Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji” – projekt edukacyjny realizowany przez uczniów ze Szczebrzeszyna.

Młodzi szczebrzeszynianie –  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie uczestniczyli w realizacji projektu edukacyjnego pn. „Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji”.

Projekt edukacyjny „Szczebrzeszyn – uczy (się) tolerancji” upowszechniał postać, idee oraz dorobek Janusza Korczaka, a także kształtował świadomość dzieci w zakresie ich praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli możliwość zgłębienia wielokulturowej historii Szczebrzeszyna, której przybliżenie było ważnym czynnikiem kształtującym postawę otwartości, empatii i tolerancji.

Kilkumiesięczne działania projektowe podsumowane zostały w Dzień Dziecka –  1 czerwca 2017 roku podczas happeningu dedykowanego zarówno uczniom, jak i wszystkim mieszkańcom miasta. Podczas podsumowania zaprezentowane zostały wzruszające etiudy teatralne upamiętniające Janusza Korczaka, Małkę Holc (nauczycielkę, która zginęła w obozie koncentracyjnym w Bełżcu) oraz Jankiela Grojsera ( Ostatniego Żyda w Szczebrzeszynie, którego grób znajduje się na cmentarzu rzymsko-katolickim).

Ważnym momentem podsumowania był panel dyskusyjny moderowany przez uczniów dotyczący tolerancji i respektowania praw dziecka szczególnie
w odniesieniu do lokalnych realiów.  Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele wielu instytucji, a uczennice miały okazję sprawdzić swoje możliwości w roli prowadzących.

Punktem kulminacyjnym podsumowania projektu był festiwal latawców i balonów, który odbył się na Rynku Miejskim tuż przy pomniku słynnego Chrząszcza. Uczniowie odczytali listy skierowane do Janusza Korczaka, które znajdowały się na latawcach, a następnie zaprosili gości i przechodniów, by z okazji Dnia Dziecka zapisali na balonach swoje marzenia. Wypuszczenie balonów z marzeniami było dla wszystkich uczestników wspaniałą zabawą. Tegoroczny Dzień Dziecka w Szczebrzeszynie był wielokulturowy, pełny dialogu, kolorów i spełnionych marzeń, a to wszytko dzięki projektowi „Szczebrzeszyn uczy (się) tolerancji”.

Projekt został nagrodzony w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA IM. JANUSZA KORCZAKA NA PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ pn. „Nie wolno zostawić świata, jakim jest” i jako laureat otrzymał dofinansowanie na realizację działań od Organizatora Konkursu – Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.  IV edycja Konkursu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka przebiega pod Patronatem dr. Adama Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich.

Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk

drukuj

Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.