Dzisiaj: 2024-07-12, imieniny: Jan, Brunon

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > Konferencja naukowa „Kościół i Ojczyzna”

Konferencja naukowa „Kościół i Ojczyzna”

Konferencja naukowa „Kościół i Ojczyzna” odbędzie się  9 października 2018 roku w Szczebrzeszynie, a jej cele spójne są z wartościami Programu Wieloletniego Niepodległa i obejmują: zachęcanie odbiorców do aktywnego włączania się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, popularyzację wiedzy na temat procesów odzyskiwania przez Polskę niepodległości z uwzględnieniem kontekstów regionalnych oraz pogłębienie wiedzy z zakresu współpracy Kościoła z Rzeczpospolitą – jego zaangażowanie w pielęgnowanie wartości patriotycznych i budowanie wolnego kraju po czasach zaborów. 

Przebieg wydarzenia:

 • godz. 8:00 – Kościół Parafialny pw. św. Mikołaja
  w Szczebrzeszynie –
  Msza Święta celebrowana przez Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego 
 • godz. 10:00 – 12:00 – aula Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie
 • inauguracja konferencji „Kościół i Ojczyzna” 
 • prezentacje naukowe:
  – ksiądz Biskup dr hab. Mariusz Leszczyński (Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej)
  – prof. dr hab. Piotr Krasny (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego)
  – dr hab. Michał Wyrostkiewicz (Wydział Teologiczny Katedra Historii Liturgii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II)
 • godz. 12:00 – 12:15 – przerwa
 • godz. 12:15 – 13:15 – panel dyskusyjny i podsumowanie konferencji.
 • godz. 13:15 – obiad

Konferencja „Kościół i Ojczyzna” skierowana jest do uczniów  klas VI – VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie, rodziców, nauczycieli, a także społeczności lokalnej – mieszkańców Szczebrzeszyna.

Organizatorami wydarzenia są: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie. Konferencja zorganizowana została przy współpracy Miasta i Gminy Szczebrzeszyn oraz Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Konferencja „Kościół i Ojczyzna” to przedsięwzięcie, które uzyskało zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

drukuj

Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.