Dzisiaj: 2024-06-17, imieniny: Albert, Ignacy

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > przysięga wojskowa w Szczebrzeszynie

przysięga wojskowa w Szczebrzeszynie

W niedzielę, 24 marca na placu Tadeusza Kościuszki w Szczebrzeszynie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

133 żołnierzy – ochotników złożyło  uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Brygada liczy już ponad 3200 żołnierzy. Ochotnicy składający przysięgę przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe na terenie jednostki wojskowej w Zamościu, które otwiera trzyletni cykl szkoleń.

 

Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Szczebrzeszyna, rodziny żołnierzy składających przysięgę,  przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, na czele z burmistrzem Szczebrzeszyna Henrykiem Matejem oraz przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz. List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

 

Kapitan Damian Stanula – oficer prasowy 2 LBOT, zapytany dlaczego jako miejsce  przysięgi wybrano  Szczebrzeszyn, odpowiedział:

“Jeszcze nie było podobnego wydarzenia w Szczebrzeszynie, a my – Wojsko Obrony Terytorialnej wychodzimy właśnie do miast w których tego wojska nie ma i chcemy pokazać mieszkańcom również mniejszych miejscowości, że właśnie taka formacja jak 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej istnieje, że cieszy się bardzo dużym powiedzeniem, tak jak było widać dzisiaj na przysiędze. Tłumnie przybyły nie tylko rodziny żołnierzy ale także mieszkańcy Szczebrzeszynian i okolicznych miejscowości żeby zobaczyć jak wygląda tego rodzaju uroczystość, notabene pierwsza w Szczebrzeszynie. Uroczystość należy zaliczyć do udanych i  miejmy nadzieję że kiedyś ponownie tutaj zagościmy. Piękny rynek w Szczebrzeszynie jest miejscem historycznym.  Jesteśmy wdzięczni władzom miasta za możliwość zorganizowania przysięgi właśnie tutaj.”

 

Burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, komentuje ważność uroczystości dla miasta:

“Jest to szczególny dzień dla miasta i gminy Szczebrzeszyn. Jestem zadowolony, że mogliśmy usłyszeć słowa przysięgi: ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam.., coś wspaniałego, jestem wzruszony, że tylu żołnierzy złożyło przysięgę na placu Tadeusza Kościuszki w Szczebrzeszynie.  Jest to nobilitacja dla miasta. Myślę, że oprócz radości jest to również promocja gminy i miasta Szczebrzeszyna, który jest najstarszym miastem regionu, powstał w 1352 roku i temu miastu należy się szacunek poprzez złożenie przysięgi przez naszych żołnierzy Obrony Terytorialnej. Ponadto, dzięki tej uroczystości możemy szerzej  pokazać naszą lokalną kulturę i gościnność. ”

 

drukuj


Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.