Dzisiaj: 2024-04-22, imieniny: Kazimierz, Łukasz

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > delegacja ekologów z Niemiec

delegacja ekologów z Niemiec

W dniach 17 – 18 czerwca 2019 r. Gmina Szczebrzeszyn przyjęła delegację ekologów z Niemiec z regionu Mekleburgii-Pomorza Przedniego (północno-wschodnia część kraju) ze stolicą w Schwerinie.

Wizyta rozpoczęła się od debaty Burmistrza Szczebrzeszyna Henryka Mateja, który odpowiedział na liczne pytania z zakresu form ochrony znajdujących się na terenie Gminy Szczebrzeszyn oraz sytuacji gospodarczej miasta.

Następnie wizyta przeniosła się poza mury ratusza, delegacja zwiedziła lokalne zabytki tj., Kościół św. Biskupa Mikołaja, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pomnik chrząszcza przy Urzędzie Miejskim i źródełku, Młyn, Synagogę, Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Maryi Panny, Cmentarz żydowski (Kirkut),Cmentarz parafialny, wszystkie zabytki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie eko farmy – Ogród Szambala w Kawęczynku, właścicielka Pani Marta Gładuń opowiedziała o naturalnym i ekologicznym prowadzeniu farmy, bez użycia pestycydów, oprysków i maszyn. Goście nie kryli zdumienia i pochylali się nad każdą rośliną, zielem, czy też pospolitym „chwastem” rosnącym na farmie.

Zakończeniem pierwszego dnia pobytu był spacer po Kawęczyńskim Cetnarze, podczas którego, Pan Jacek Chęciński pokazał bioróżnorodność Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego w najgłębszych zakątkach wąwozów lessowych.

Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Starych Zegarów, kolekcja zrobiła na zwiedzających ogromne wrażenie, wiele zegarów pochodzi właśnie z terenu Niemiec i Bawarii.

Ostatnim punktem był przejazd do Niedzielsk, gdzie Radny Adam Kot, poprowadził grupę na dzikie tereny Natury 2000, tj. Białą i Dziewczą Górę.

Urząd Miejski składa podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dwudniowego pobytu tj:

  • Pani Anecie Bartoszczyk-Trochimiuk, Dyrektor SP Nr 1 w Szczebrzeszynie wraz z panią Małgorzatą Chomicką (lektor jęz. niemieckiego)
  • Pani Alicji Poździk – Dyrektor SP w Wielączy Kolonii wraz z Panią Magdaleną Czajką (lektor jęz. angielskiego)
  • Pani Marcie Gładuń, właścicielce eko farmy „Ogród Szambala” wraz z pracownikami
  • Panu Jackowi Chęcińskiemu – Prezesowi Jiu-Jitsu
  • Panu Adamowi Kot – Radnemu miejscowości Niedzieliska

drukuj


Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.