Dzisiaj: 2024-04-18, imieniny: Alicja, Bogusław

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > relacja z festiwalu Śladami Singera

relacja z festiwalu Śladami Singera

Już po raz dziewiąty Festiwal Śladami Singera zagościł w Szczebrzeszynie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

 

Dwudniowy program rozpoczął się od wernisażu instalacji artystycznej „Terytorium Pamięci”, autorstwa Stefanii Jabłońskiej. Następnie w sali widowiskowej MDK odbył się spektakl „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” w wykonaniu dyrektora festiwalu Witolda Dąbrowskiego oraz muzyków: Roberta Brzozowskiego (kontrabas) i Mariana Pędzisza (skrzypce). Na zakończenie wieczoru wyświetlono film fabularny „Sztukmistrz z Lublina” – w reż. Menahema Golana na podstawie książki Izaaka Baszewisa Singera.

 

Drugiego dnia festiwalowa parada artystów i mieszkańców Szczebrzeszyna, na czele z burmistrzem Henrykiem Matejem, przeszła od Miejskiego Domu Kultury na Rynek Miejski. Tam w obecności wyjątkowych gości- wnuków dra Zygmunta Klukowskiego otwarto wystawę plenerową poświęconą temu słynnemu szczebrzeskiemu lekarzowi i kronikarzowi. Ekspozycja pozostanie na Placu Kościuszki do 18 sierpnia. Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Zygmunta Klukowskiego.

 

Zwieńczeniem Festiwalu był spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo, fragmentami opowiadań Singera, elementami cyrku, akrobatyki, tańca i teatru ognia. Wzorem lat ubiegłych ukazała się też bezpłatna festiwalowa gazeta “Sztukmistrz Szczebrzeski”.

 

drukuj


Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.