Dzisiaj: 2024-04-23, imieniny: Jerzy, Wojciech, Idzi

Miasto i Gmina Szczebrzeszyn > Aktualności > KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu w związku z nadchodzącym sezonem grypowym 2020/2021 podkreśla szczególną rolę, szczepień przeciwko grypie w czasie pandemii COVID-19.

Główny Inspektor Sanitarny oraz autorytety naukowe rekomendują szczepienia przeciw grypie, podkreślając, że są one uznaną metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią
i zimą, w czasie epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.  Zwiększenie poziomu wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce przyczyni się do łagodniejszego przebiegu infekcji –nie tylko wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Eksperci apelują, że w tym roku, niezależnie od przynależności do grup zwiększonego ryzyka, wszyscy powinni zaszczepić się przeciw grypie.

W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 roku życia. Na 50% refundację mogą liczyć osoby
w wieku 65-74 lata, osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi, kobiety
w ciąży oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych grup będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy refundowane szczepienia przeciw grypie będą dostępne:

  • dla seniorów 65+ i 75+ – już w aptekach
  • dla dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat – forma donosowa – druga połowa września
  • dla osób od 18 do 65 roku życia, chorych przewlekle (po transplantacji narządów, chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę, choroby neurologiczne i neurorozwojowe,
    w stanach obniżonej odporności, w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz kobiet w ciąży – przełom września i października.

W związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu zachęca do włączenia się w akcję szczepień przeciwko grypie.

Pamiętajmy, że szczepienia chronią nie tylko nas ale i nasze rodziny.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu

 

Materiały edukacyjne:

drukuj


Stan jakości powietrza w Szczebrzeszynie.